potłuczone szkło

z puszką w dłoni...

     Dzień bardzo piękny pleciony słońcem . Już zapomniałem że jestem niewyspany, bo obudziłem się o godzinie 4.00 i już nie spałem Potem udało mi się zdrzemnąć jakieś półtorej godzinki. 
     Słoneczko pięknie dziś operuje mamiąc nas swoim pieszczotliwym ciepełkiem. Spacerek się należy, a jakże. Najpierw pojechałem po kartridż do drukarki. Po drodze rozglądałem się otaczającej przyrodzie. Stanąłem przy rozkwitniętej rajskiej jabłonce. To taka jabłonka która rodzi maleńkie czerwone "rajskie" jabłuszka a kwiatki ma różowiutkie..
     W drodze powrotnej już na osiedlu spotkałem gościa który zbierał puszki. Wiem, wiem są tacy ludzie w każdym mieście, drobni pijaczki ledwie w cos ubrani....
Ciągnął sobie wózek z jakimiś kartonami a do czarnego worka zbierał pozostawione  w różnych miejscach puszki. Wiem że sytuacja zmusiła  tego człowieka do takiej desperacji. Zbierania złomu, tektury i innych rzeczy. Odwozi je do punktu zbioru za marnych parę groszy.
Z drugiej strony na to patrząc sa to dobni czyściciele miasta, zbierają te „cenne przedmioty i oddają je jako surowce wtórne a tak gniłyby i rdzewiały pod ławkami i na trawnikach. Oczywiście nie usprawiedliwia to tych wszystkich którzy po opróżnieniu puszki z pianki pozostawiają ją po gdzie popadnie wierząc że ktoś to później zabierze....
     Oczywiście że lepiej byłoby gdyby ten pan był zbieraczem ale widocznie los tak mu rozdał karty.. W każdym razie zbieranie zapełnia mu troszkę wolny czas w ciągu  dnia i sprawia że ma co ze sobą zrobić..
Jeśli o osiedlowe śmietniki nie musimy się zbieraczy obawiać że bardziej naśmiecą  Powyciągają z kontenerów to co im jest potrzebne a resztę wrzuca powrotem.
      Przypomniało mi się też że niedawno  spotkałem takiego facecika w pracy. Przyszedł ze swoja żoną , a raczej ja przywiózł na wózku inwalidzkim. Jego zona uległa dawno temu wypadkowi i straciła nogę, a teraz jest jeszcze chora.. Nie zostawił jej  na pastwę losu tylko stara się o nią dbać i opiekować jak tylko może ... Zbiera te aluminiowe puszki  i inne rzeczy, ale zawsze po sobie sprząta...
     Od jakiegoś czasu ułatwiam prace zbieraczom bo jeśli wyrzucam parę puszek aluminiowych to wkładam je do jednej reklamóweczki i kładę przy kontenerze ,żeby nie musieli je wygrzebywać..
Mam tez cichą nadzieję że ludzie nie będzie się  na tych zbieraczy patrzeć z nienawiścią. Jakiś sposób bowiem są to ludzie pokrzywdzeni przez los, czasem i ze swojej winy. Ale starają się jak mogą żeby cos robić i jakoś przetrwać. A przy okazji dbają o środowisko..

No dobrze już nie rozwijam tematu tylko przejdę się na mały spacerek...

Wróciłem ze spaceru, a wena otworzyła mi drzwi...


          Kolorowe bukiety słów
          wręczasz mi na powitanie
          uśmiechem dajesz mi na własność
          promienie ukochanego słońca


                    Słodkim pocałunkiem 
                    wręczasz smak owoców na straganie
                    powiew wiosennego wiatru
                    roznoszącego zapach kwiatów


          A kiedy się przytulasz
          rozpływam się w majowym deszczu uczuć
          Dzięki niemu mogę żyć
          i  dla Ciebie zakwitać...brzdęk.. zgniatając puszki